Loading...
Upútané modely

Ringmaster Fly-A-Thon 2017 – 10.ročník

Leteckí modelári – priaznivci upútaného letu – už niekoľko mesiacov pred prvým októbrovým víkendom (7-8.10.2017) sa pripravovali na najväčšie celosvetové podujatie lietania s upútanými modelmi – Ringmaster Fly-A-Thon (letecký maratón), ktorý sa tento rok konal už po desiaty krát. Krása tohto podujatia je v tom, že sa vlastne nejedná o súťaž ale o propagáciu upútaných modelov na počesť amerického konštruktéra Matta Kaniu, ktorý svoj legendárny upútaný model Ringmaster skonštruoval v roku 1950. Hovorí sa, že z tohto typu upútaného modelu bolo vyrobených najviac kusov na svete.

Slovensko sa do podujatia zapojilo už po štvrtý krát. Doteraz sa tradične v sobotu lietalo v Humennom a v nedeľu v Košiciach. Aby sme si tento rok „nahnali body“ do celosvetového rebríčka, tak časť modelárov aj v sobotu zorganizovala lietanie na futbalovom ihrisku na jednom z najväčších košických sídlisk. Akcia v Humennom sa taktiež lietala na futbalovom ihrisku. Škoda však, že správca ihriska vykosil len polovicu ihriska, takže sa dalo lietať len na jeden kruh.

Humenskí modelári túto akciu pokladajú za možnosť propagovať nielen upútané modely ale aj modelárstvo všeobecne. Preto toto podujatie je otvorené širokej verejnosti a ktokoľvek z návštevníkov podujatia si môže prísť vyskúšať riadenie upútaného modelu. V tomto roku bola vyhlásená aj klubová súťaž o najväčší počet letov, ktoré zaletí jediný pilot.

Napriek rôznym zlým predpovediam počasia sa toto nakoniec umúdrilo a obidva dni boli prakticky bez zrážok. Vďaka tomu sa kluboví piloti po minútových letoch striedali s návštevníkmi, ktorým pomáhali pilotovať modely Ringmaster.

Pre spestrenie podujatia sa mladí modelári rozhodli vyskúšať upútaný kombat s Ringmastrami a taktiež aj tímové lietanie. Časovač elektroniky modelu bol nastavený na 30 sekúnd letu. Po pristátí modelu „mechanik“ musel utekať dookola kruhu, rozpojiť konektor akumulátora a znova ho spojiť, a odštartovať model. A toto celkove šesť krát. Išlo nielen o to aké rýchle nohy má mechanik, ale ako presne dokáže pilot pristáť čo najbližšie k svojmu mechanikovi.

Nedeľné lietanie v Košiciach sa aj tento rok odohrávalo v Mestskom parku Košice, v centrálnej mestskej zóne. Žiaľ tento rok sa nestretli dátumy Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach a nášho podujatia, tak sme očakávali slabšiu návštevnosť. Boli sme však milo prekvapení (a večer poriadne uťahaní), pretože parkom neustále prúdili hlavne rodičia s malými ratolesťami, ktoré si nemohli odoprieť vyskúšať si riadiť „lietadielko“.  Dúfame, že aspoň niektoré z detí táto akcia oslovila a my sa s nimi stretneme v dielňach na modelárskych krúžkoch či už v Humennom alebo v Košiciach.

Čo sa týka modelov, tak sa lietalo s modelmi s plochým trupom s rozpätím 900 mm. Modely sú poháňané elektromotorom , s regulátorom 25A a trojčlánkovým LiPo akumulátorom 1300mAh, s ktorými sme absolvovali zhruba päť minútových letov. Tento rok autor článku zhotovil aj „mini“ Ringmaster s rozpätím 420mm, ktorý poháňa motor „žhavík“ Cox Tee Dee 0.020 (cca 0.33 ccm).

Výsledky celosvetového podujatia v tomto roku sú: počet letov celosvetovo 4190, počet pilotov celosvetovo 713.

Na Slovensku sa podujatia zúčastnilo 242 pilotov (91 Humenné a 150 Košice) a celkovo sme absolvovali 715 letov (296 Humenné a 419 Košice) !  V roku 2016 to bolo 189 pilotov a 496 letov.

V celosvetovom hodnotení miest, kde sa Ringmaster Fly-A-Thon 2017 lietal na prvom mieste skončili Košice, na druhom Humenné a na treťom mieste Las Vegas (Nevada, USA).

Víťazom klubovej súťaže o najväčší počet letov sa stal Samuel Gašpar (12 rokov) s počtom letov 105. 

Forografie z podujatia nájdete v našej galérii fotiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *