Loading...
Upútané modely

Memoriál Jozefa Gábriša 2014

Aj tento rok, tak ako po minulé roky sa v Žarnovici konala súťaž série svetového pohára upútaných akrobatických modelov kategórie F2B. Organizátor súťaže zvolil tradičný termín pred konaním Majstrovstiev sveta upútaných modelov, ktoré sa tento rok uskutočnia v Poľsku. Dátum súťaže pripadol na 19 a 20. júla. Vďaka hlavnému organizátorovi súťaže Jurajovi Maďarovi zo Žarnovice bolo ihrisko, kde sa toto podujatie koná, k dispozícii už od štvrtka, čo využili slovenskí reprezentanti k doladeniu formy a modelov nielen na túto súťaž, ale aj na Majstrovstvá sveta.  Ďalší účastníci začali prichádzať v priebehu piatka a soboty rána. Podľa predbežných prihlášok bolo prihlásených 21 súťažiacich z piatich krajín (Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rakúsko) v kategórii F2B a 5 súťažiacich v kategórii UŠ (Česko, Slovensko). Nie všetci sa však mohli dostaviť na súťaž, ale prišli aj súťažiaci, ktorí neboli nahlásený, takže nakoniec v štartovom poli skončilo 19 súťažiacich F2B a piati v kategórii UŠ.

Humenských modelárov dôstojne reprezentovali Michal Hricinda v kategórii UŠ a Attila Csontos v kategórii F2B. Michal okrem lietania zobral na svoje plecia aj úlohu medzinárodného bodovača v kategórii F2B a naopak, Attila Csontos bodoval kategóriu UŠ. Žiaľ v tomto smere sa modelári potýkajú s nedostatkom bodovačov jednak na medzinárodnej ale aj na národnej úrovni.

Meteorológovia sa tentokrát výnimočne nezmýlili a sľubované pekné počasie nakoniec vyšlo. Teploty sa pohybovali až k tridsiatim stupňom Celzia a vietor neprekročil hranicu 2-3 m/s. Registrácia súťažiacich prebehla v sobotu okolo deviatej hodiny a na štart kategórie F2B sa o 9.30 postavil prvý vylosovaný súťažiaci Jaromír Hoblík z Rakovníka. Prvé súťažné kolo sa odlietalo zhruba do poludnia. Na obed bola súťažiacim a funkcionárom súťaže podávaná pravá domáca kapustnica, ktorú pripravila Ivana Maďarová (Jurajova manželka), ktorej za túto skvelú pochúťku právom patrí vďaka. K dispozícii bola bezplatne aj čapovaná kofola a minerálne vody a samozrejme aj káva a čaj. V tomto smere si viaceré kluby môžu zobrať príklad pri organizácii súťaží. 

Počas obedňajšej prestávky sa ešte odlietali dve kolá súťaže UŠ. Vďaka tomu, že všetci „uš-kári“ mali modely s elektrickým pohonom,  tak tieto dve kolá sa odlietali v priebehu 45 minút.

Súťaž prišiel podporiť (materiálne aj osobne) aj generálny sekretár Zväzu modelárov Slovenska p. Juraj Búda, ktorý ako sa priznal upútané modely videl na živo po prvý krát. Po obede nasledovalo druhé kolo súťaže F2B. Počasie sa nezmenilo a súťaž pokračovala bez problémov. Svoju dávku pomyselnej smoly si vyčerpali traja súťažiaci. Svorad Sýkorčin z Trenčína, keď pri vyberaní posledného premetu v obrate štvorlístok (už v prvom kole) sa zem nebezpečne priblížila k jeho modelu a nasledoval tvrdší dotyk so zemou. Taktiež maďarský pilot Tamás Tokai pri vyberaní dvojitého súvratu škrtol modelom o zem, čo odniesol elektromotor. Náhradný motor nemal, takže preňho sa súťaž skončila. Svorad bol na tom lepšie, pretože poškodil len uloženie podvozku a výškovku. Našťastie Alexander Schrek , jeho prenosná dielňa a jeho šikovné ruky v priebehu pol hodiny model opravili. Problémy s elektrickým pohonom mal Jaromír Hoblík, odletieť celú zostavu sa mu podarilo až v treťom lete.

Po ukončení druhého kola nasledovalo odlietanie tretieho kola UŠ a voľný tréning, čo až do neskorých nočných hodín využil Ján Stano, ktorý mal problémy s nastavením spaľovacieho motora. Spaľovací motor mali vo svojich modeloch zabudovaní len štyria súťažiaci (J.Stano SK, R.Radoš CZ, I.Travnik HU, F.Ecker AUT), ostatní súťažiaci používali elektrický pohon. Roman Radoš použil „spaľováka“ len z dôvodu, že deň pred súťažou sa mu nešťastnou náhodou (zachytenie lanka do trávy) podarilo rozbiť „električku“.

Večer sa súťažiaci, bodovači a organizátori stretli na gril párty, kde do neskorých nočných hodín preberali rôzne témy z modelárskeho ale aj civilného života.

V nedeľu ráno súťažiaci nastúpili na spoločné fotenie s modelmi a nasledovalo odlietanie tretieho kola F2B. Toto sa odlietalo bez problémov a nasledovalo spočítavanie výsledkov. Vďaka systému priebežného zapisovania bodov do vyhodnocovacieho programu boli výsledky známe už v priebehu pol hodiny po ukončení súťaže. Nasledoval slávnostný nástup, vyhlásenie výsledkov obidvoch kategórií, odovzdanie cien a putovného pohára Memoriálu Jozefa Gábriša.

Humenčan Michal Hricinda sa stal víťazom kategórie UŠ a Attila Csontos v kategórii F2B skončil na ôsmom mieste. Pred ním sa umiestnili traja reprezentani Slovenska a dvaja reprezentanti Českej republiky, ktorí sa zúčastnia MS v Poľsku. Navyše s novým modelom mal za sebou celkovo len 40 štartov, takže tohto hľadiska je jeho výsledok veľmi dobrý. Špičkoví piloti za jednu sezónu odletia 300-500 štartov.

Na vyhlasovaní bola prítomná aj žarnovická miestna televízia Panoráma, ktorá si „odchytila“ niektorých aktérov podujatia kvôli reportáži z akcie.  Po odovzdaní cien sa súťažiaci rozlúčili a so sľubom účasti na ďalšom ročníku v roku 2015 sa vydali na cesty domov.

 

{phocadownload view=file|id=200|text=Memoriál Jozefa Gábriša 2014 – výsledky UŠ|target=s}

 

{phocadownload view=file|id=201|text=Memoriál Jozefa Gábriša 2014 – výsledky F2B|target=s}

 

Fotografie zo súťaže

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *