Loading...
Upútané modely

Memoriál Jozefa Gábriša 2013

Memoriál Jozefa Gábriša 2013

Po necelom roku sa zišli priaznivci upútaných akrobatických modelov v stredoslovenskom meste Žarnovica na ďalšom ročníku súťaže Memoriál Jozefa Gábriša, ktorého výsledky sa započítavajú do svetového pohára upútaných modelov. Tentokrát sa súťaž konala v skoršom termíne ako zvyčajne, pretože v obvyklom augustovom termíne sa budú konať Majstrovstvá Európy upútaných modelov v Maďarsku. Slovenskí reprezentanti (Igor Burger, Alexander Schrek a Ján Škrabálek) túto súťaž súčasne poňali ako sústredenie pre vrcholnou súťažou tohoročnej sezóny.

Tento rok sa súťaže zúčastnilo 19 súťažiacich z piatich krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko a Rakúsko) a organizátorov teší každoročný nárast počtu súťažiacich. V národnej kategórii UŠ lietalo len 5 súťažiacich. V sobotu 13.7. súťaž otvoril riaditeľ súťaže Juraj Maďar spolu s predsedom Rady leteckých modelárov ZmoS Pavlom Barbaričom. Po krátkom úvode a vylosovaní poradia nasledovalo prvé a druhé kolo súťažných letov. Nepríjemný nárazový vietor súťažiacim komplikoval ovládanie modelov, napriek tomu bez akejkoľvek nehody sa v skorých popoludňajších hodinách odlietalo prvé kolo. Po obednej prestávke pri kapustnici a kofole sa odlietalo druhé kolo kategórie F2B a posledné dve kolá národnej kategórie UŠ. Po ukončení sobotného letového programu veľa súťažiacich využilo možnosť tréningu na ploche štadiónu.

V nedeľu nasledovalo tretie kolo kategórie F2B. Veterné podmienky sa ešte viac zhoršili a traja súťažiaci ukončili let modelu haváriou. Napriek tomu v priemere súťažiaci v treťom kole dosiahli lepšie výsledky ako v dvoch predchádzajúcich.

Po sčítaní výsledkov a vypísaní príslušných formulárov nasledovalo slávnostné vyhlásenie výsledkov, odovzdanie cien pod dohľadom zástupcu mesta Žarnovica a krátke interview víťazov do lokálnej televízie mesta Žarnovica.

Súťažiaci poďakovali organizátorovi súťaže Jurajovi Maďarovi za skvelý priebeh súťaže a so sľubom účasti na ďalšom ročníku sa rozišli.

Fotografie Svorad Sýkorčin

Fotografie Attila Csontos a Juraj Maďar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *