Loading...
Upútané modely

Majstrovstvá Európy upútaných modelov 2013

Majstrovstvá sveta  a majstrovstvá Európy upútaných leteckých modelov sa striedajú každé dva roky. Tento rok získal organizáciu Majstrovstiev Európy na maďarský modelársky klub Bumacofly, ktorý usporiadava tento šampionát  na letisku v Békescsabe.

Slovensko na tejto súťaži reprezentujú v kategórii F2B (upútané akrobatické modely) súčasný majster sveta a majster Európy Ing.Igor Burger, vicemajster sveta  Ing. Alexander Schrek a Ing. Ján Škrabálek. Všetci traja sú súčasne držitelia druhého miesta z predchádzajúcich majstrovstiev Európy z roku 2011.

Organizátor využil túto príležitosť aj  na zorganizovanie súťaže Carpatia Cup, ktorá sa započítava do svetového pohára upútaných modelov. Okrem našich reprezentantov sa do tejto súťaže zapojili aj  Ing. Vojtech Ruisl z Nitry a Ing. Attila Csontos z Humenného.
Najväčšiu dávku smoly si vyčerpal Ing. A. Schrek, ktorému sa tesne pred súťažou pokazilo jeho auto, aj náhradné vozidlo, ktoré si požičal. Nakoniec docestoval ako spolujazdec s ďalším trenčianskym modelárom Svoradom Sýkorčinom. Avšak ani tam nebol koniec peripetiám, pretože vinou technickej poruchy v prvom tréningovom štarte totálne rozbil svoj hlavný súťažný model. Nakoniec sa rozhodol súťaž absolvovať len s náhradným modelom.

Čo sa týka samotnej organizácie súťaže, tak značne zlyháva načasovanie súťaže. Povodný zámer začať súťažné lety 2.8. o 9.30 sa nepodarilo dodržať a prvý súťažiaci z tridsiatich, odštartoval až tesne pred jedenástou hodinou. Je potrebné vedieť, že jeden súťažiaci má časový priestor cca 10 minút, takže celé štartové pole (30 súťažiacich) to može odlietať najskôr za 5 hodín. Organizátor preto rozhodol, že v prvý deň sa odlieta jeden a pol súťažného kola a druhý deň sa odlieta zbytok.

Počasie počas prvých dní je vhodné pre dovolenkujúcich pri mori, ale nie pre súťažiaciach, ktorí trávia na letisku v podstate celý deň od východu do západu slnka. Vzduch v tieni dosahuje teplotu cca 36 stupňov Celzia a fúka vietor, ktorý často mení smer a silu, takže značne komplikuje lietanie.
Pre súťažiacich sú k dispozícii aspoň slnečníky, žiaľ bodovači súťaže musia v tejto horúčave na priamom slnku vydržať počas všetkých súťažných letov a ešte v maximálne možnej miere objektívne zhodnotiť súťažné výkony.

Včera (3.8.2013) pokračovala súťaž Svetového pohára druhou polovicou druhého kola a tretím kolom. Organizátori sa polepšili a súťažné lety sa začali v stanovenom termíne. Počasie ale ostalo rovnaké jednako vysokými teplotami a vetrom, ktorý menil smer niekedy veľmi rýchlo.
Celú súťaž nakoniec odlietalo celé štartové pole bez újmy na modeloch.

Súčasne sa započala aj registrácia súťažiacich pre Majstrovstvá Európy. Celý proces už prebiehal hladko, za čo treba poďakovať riaditeľovi pretekov Ferenc Orvosovi z Maďarska.

Samotné vyhlásenie výsledkov súťaže svetového pohára bolo až o ôsmej hodine večer na betónovom kruhu, kde sa lietajú týmové modely. Pre našich súťažiacich sa súťaž skončila úspešne, keď prvé miesto obsadil Ing. Igor Burger a tretiu priečku Ing. Alexander Schrek. Druhý skončil nemec Richard Kornmeier. Ďalší naši súťažiaci sa umiestnili takto: Ing. Ján Škrabálek – 22 miesto, Ing. Vojtech Ruisl – 25 miesto, Ing. Attila Csontos – 30 miesto.

V nedeľu ráno započala prebierka modelov v hangári miestneho aeroklubu. Každý súťažiaci musí predložiť súťažné modely vrátane záložných dielov, ktoré prejdú kontrolou, či súhlasia všetky parametre modelu a vybavenia medzinárodným pravidlám FAI. Každý model je potom označený nálepkou a taktiež aj každý náhradný diel je označený farebnou značkou, aby nedochádzalo k zámernej zámene súčastí modelu, ktorý by potom už nezodpovedal súťažným pravidlám. Naši reprezentanti vďaka skúsenostiam mali preberanie šiestich modelov zvládnuté za 20 minút. Nasledoval oficiálny tréning, kde každý tím má k dispozícii dva polhodinové bloky na dvoch štartoviskách v určenom poradí. Dnešné tréningy značne komplikoval nárazový vietor, ktorého rýchlosť dosahovala až do 8 m/s. Taktiež dnes aj kulminovali teploty v Maďarsku, takze o trinástej hodine, keď naši reprezentanti mali druhé tréningové kolo teplomer ukazoval 37 stupňov v tieni.

Večer o osmej hodine sa uskutoční slávnostný ceremoniál otvorenia pretekov a zajtra (5.8.) začínajú prvé kolá súťažných letov. Držíme palce našim reprezentantom !

 

http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/sport/me-uputanych-modelov-2013/

http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/sport/me-uputanych-modelov-2013-pokracuju/

http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/sport/me-uputanych-modelov-2013-vo-finisi/

http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/sport/velke-finale/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *