Loading...
Upútané modely

Memoriál Jozefa Gábriša 2012 Žarnovica – svetový pohár upútaných modelov

 

Po dvoch dlhých rokoch čakania sa priaznivci upútaných akrobatických modelov kategórií FAI F2B, UŠ a ŠUM znovu zišli na súťaži v Žarnovici. Táto medzinárodná súťaž je venovaná pamiatke legendárneho „akrobatára“ Jozefa Gábriša. Ako aj pred dvoma rokmi v auguste aj teraz sa organizácie súťaže ujal žarnovický modelár Juraj Maďar. Okrem funkcie riaditeľa súťaže vybavoval všetky potrebné formality spojené so súťažou.

Z Humenského letecko-modelárskeho klubu sa do Žarnovice vybrali štyria pretekári (Attila Csontos, Štefan Csontos, Michal Hricinda a Rastislav Kičura) a dvaja bodovači (Peter Jusko a Štefan Macho). Michal Hricinda bol súčasne aj predsedom jury FAI (medzinárodná letecká organizácia) pre súťaž v kategórii F2B a Attila Csontos športovým komisárom súťaží ŠUM a UŠ.

Predpoveď počasia sľubovala okrem slnka aj prehánky a vietor, ale to neodradilo k účasti na súťaži trinásť pretekárov v kategórii F2B (SK, CZ, GER, AUT, HUN), siedmych súťažiacich v kategórii UŠ a štyroch v kategórii ŠUM. Smolu mal pretekár Pavel Beneš z Českej republiky, ktorému v piatok pri tréningovom štarte po poryve vetra vrtuľa zachytila zem a odtrhla mu prednú časť trupu. Pavel napriek prehováraniu, že do rána model spoločne opravia súťaž vzdal.

V sobotu ráno po slávnostnom zahájení súťaže začalo zápolenie na dvoch kruhoch. Na jednom sa preháňali modely F2B a na druhom modely UŠ. Meteorológovia sa tentokrát trafili a sľubovaný dážď prerušil súťaž asi na tri hodiny. Medzitým prebehlo statické bodovanie modelov kategórie ŠUM a obed, ktorý pripravila Jurajova manželka Ivana, za ktorý jej právom patrilo uznanie. Poobede súťaž pokračovala v obidvoch kategóriách, súťažiaci UŠ odlietali všetky tri kolá a súťažiaci F2B povinné dva kolá. Vzhľadom na predpoveď počasia sa letová časť kategórie ŠUM presunula na nedeľu. Večer sa modelári zišli v miestnom podniku „Papuča“, kde ochutnali miestne špeciality a večer zavŕšili spoločným spevom pri gitare.

Počasie v nedeľu sa umúdrilo a prestal aj nárazový vietor, ktorý niektorým pretekárom robil vrásky počas lietania. V doobedňajších hodinách sa tretím kolom ukončila súťaž akrobatov F2B a odlietali sa aj všetky tri kolá kategórie ŠUM. O úrovni súťažiacich svedčí aj fakt, že na súťaži boli poškodené len dva modely aj to tak, že boli opravené v priebehu niekoľko minút ešte počas súťaže.

Po ukončení súťažných letov nasledovalo spočítavanie výsledkov vo všetkých troch kategóriách, vypisovanie nevyhnutných FAI formulárov, diplomov a potom si už súťažiaci a funkcionári nastúpili k slávnostnému vyhláseniu výsledkov.

{phocadownload view=file|id=165|text=Memoriál J.Gábriša 2012 F2B|target=s}

{phocadownload view=file|id=166|text=Memoriál J.Gábriša 2012 UŠ|target=s}

{phocadownload view=file|id=167|text=Memoriál J.Gábriša 2012 ŠUM|target=s}

Záverom účastníci preteku vyjadrili veľkú spokojnosť s organizáciou a športovou úrovňou súťaže a rozišli sa s prísľubom riaditeľa súťaže o zorganizovaní ďalšieho ročníka Memoriálu. Poďakovanie patrí nielen jemu ale aj bodovačom, časomeračom, mestu Žarnovica a sponzorom súťaže.

 

  

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *