Loading...
Upútané modely

GeeBee Cup Střelice 2019

Priaznivci halového upútaného letu zo Slovenska, Českej republiky a Rakúska sa v dňoch 16 a 17. februára 2019 stretli v športovej hale pri Základnej škole v Střeliciach pri Brne na deviatom ročníku súťaže halových upútaných modelov. Organizačné problémy českých modelárov nakoniec vyriešili modelári zo Slovenska tak, že organizácie podujatia sa ujali modelárske kluby z Humenného a Tomášova. V predbežných prihláškach sa objavilo viac ako 30 športovcov, čo sľubovalo peknú účasť a zaujímavé športové výsledky.

V sobotu ráno sa do pretekov zaregistrovalo 21 súťažiacich v kategórii UŠ a 14 pilotov v kategórii F2B. Vysoká účasť v tejto kategórii organizátorov milo prekvapila, pretože na poslednú chvíľu dvaja juniori (Kristián Kokuľa a Samuel Gašpar) sa rozhodli pre zmenu kategórie z UŠ na F2B. Pritom kompletnú celú zostavu F2B sa naučili lietať len niekoľko dní pred súťažou.
Od rannej hodiny do desiatej dopoludnia prebiehali tréningy a registrácia. Po otvorení súťaže športový komisár Michal Hricinda z LMK Humenné pripomenul súťažiacim pravidlá a spôsob lietania. V kategórii F2B sa lietalo podľa pravidiel FAI a v kategórii UŠ podľa národných pravidiel. Lietalo sa na jednom kruhu a na druhom mohli súťažiaci trénovať.

Prvé kolo F2B a UŠ sa podarilo odlietať do druhej hodiny vďaka disciplinovanosti súťažiacich. Riaditeľ súťaže spolu so športovým komisárom a bodovačmi sa rozhodli, že ešte v tento deň sa dolietajú ďalšie dve kolá F2B a jedno kolo kategórie UŠ, aby slovenskí pretekári v nedeľu mohli skôr odísť domov. K urýchleniu vyhodnotenia prispelo aj elektronické bodovacie zariadenie pre F2B, ktoré na súťaž zapožičal modelársky klub z Hradca Králového. Priebežné výsledky súťaže boli zaujímavé, poradie sa neustále menilo. Posledné lety F2B sa s napätím pozerali na obrazovke laptopu, kde bolo on-line vidno priebežné prideľovanie bodov.
Večer sa modelári stretli v penzióne Jaroš v blízkej obci Popůvky, kde pri večeri si vymieňali svoje skúsenosti a rozprávali modelárske historky.

V nedeľu ráno o deviatej hodine sa začalo lietať posledné kolo v kategórii UŠ, čo trvalo necelé dve hodiny. Do programu na vyhodnotenie boli uložené posledné výsledky, nasledovalo spoločné fotenie s modelmi a vyhodnotenie súťaže, kde boli odovzdané ceny, diplomy a putovné poháre.

Tento ročník bol zrejme posledný, ktorý sa konal v Brne. Ak sa českým modelárom nepodarí zorganizovať nasledujúci ročník, tak súťaž sa presunie na Slovensko do Bratislavy. Slovenskí modelári chcú taktiež iniciovať zmenu pravidiel tak, aby vznikli oficiálne halové kategórie pre lietanie s upútanými modelmi. Nie je vylúčené, že v budúcnosti by sa športovci týchto kategórií mohli stretnúť na súťažiach európskeho alebo aj svetového formátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *